Destination Imagination Teams Advance to State Competition

Destination Imagination Teams Advance to State Competition
Posted on 03/01/2018
A photo of the Canyon Ridge Middle School DI team.


Leander ISD’s Destination Imagination teams participated in the regional tournament in Round Rock on Feb. 17. Sixteen teams advanced to the state tournament, which will be held in Mansfield on April 7.

Congratulations to all participating students!

Akin Elementary School DI Team 3
Engineering Challenge
Team Members: Preston Le, Newton Le, Enzo Morosanu, Alexander Green, Liam Richmond, Rishi Sakhamuri, Isaiah Slaughter
Team Manager: Marius Morosanu

Cox Elementary School DI Team 3
Technical Challenge
Team Members: Ishaan Upadhyaya, Bowen Cuthbertson, Blake Kekelik, Caeden Campbell, Anwitha Bandapalli
Team Managers: Rebekah Campbell, Charita Upadhyaya​

Naumann Elementary School DI Team 1
Scientific Challenge
Team Members: Allison Crandell, Kyra Cox, Lavinia Weber, Ava Poulter, Sara Sadic
Team Managers: Elise Crandell, Bobby Crandell

River Place Elementary School DI Team 1
Technical Challenge
Team Members: Morgan Jennings, Aidan Borlet, Ava Brown, Adrian Dholakia, Trey Burnam, Vishnu Valluru
Team Managers: Sridhar Valluru, Gloria Gonzales-Dholakia

River Place Elementary School DI Team 3
Engineering Challenge
Team Members: Amelia Galian, Norah Linton, Akshitha Cheemaladhine, Jace Kenoyer, Rian Brar, Lucas Perrotta
Team Manager:
Erik Galian

Steiner Ranch Elementary School DI Team 2
Engineering Challenge
Team Members: Brandy Eaton, Rowan Haney, Aidan Kemp, Isabel Riley, Elena Welch
Team Manager: Steven Welch

Whitestone Elementary School DI Team 6
Scientific Challenge
Team Members: Angie Simmons, Avery Lindon, Kiana Thompson, Maya Reddy, Madison Riccio, Payton Ortega, Katelyn Hutmacher
Team Managers: Suzi Simmons, Simi Khurana

Cedar Park Middle School DI Team 1
Engineering Challenge
Team Members: Alexander Thummalapalli, William Schmitt, Arnav Batra, Scott Marsh, Evan Spahr, Nicholas Dolusio
Team Manager: Lakshmi Rao

Canyon Ridge Middle School DI Team 1
Service Learning Challenge
Team Members: Karen Li, Sahib Chadha, Akshay Boddapu, Shriya Ganesan, Ty Huey, Collin Kennedy
Team Managers: Mandeep and Moninder Chadha​

Canyon Ridge Middle School DI Team 2
Technical Challenge
Team Members: Haley Judd, Xavier Leffler, Jeffrey Gunawan, Sameeksha Jayaprakash, Rachel Reynolds, Tate Stephens
Team Managers: Jacob and Janae Lefler

Stiles Middle School
Improvisational Challenge
Team Members: David Homelier, Shivani Menon, Natalia Murillo
Team Manager: Judy Homiller

Leander High School
Engineering Challenge
Team Members: Isaak Porter, Logan Gier, Ethan Grinstead, Kyle Tibbetts
Team Manager: Jon Porter

Vandegrift High School DI Team 1
Technical Challenge
Team Members: Lars Spinetta, Christin Spellings, Nidhi Katta, Edward Rapier, Adrian Rapier, Eric Chan, Nick Chan
Team Managers: Martha Montemayor-Rapier and Edward Rapier

Vandegrift High School DI Team 2
Service Learning Challenge
Team Members: Lekha Sripathi, Jack Emmerich, Pranav Jose, Samuel Weiss. Camille Forster, Vamshikrishna Pothireddy
Team Managers: Keni Renner, Ani Jose

Vandegrift High School
Extreme Challenge
Team Members: Edward Rapier, Adrian Rapier, Lars Spinetta, Cristina Spellings, Nidhi Katta
Team Managers: Martha Montemayor-Rapier and Edward Rapier

Vista Ridge High School
Extreme Challenge
Team Members: Kim Nhi Ngo, Caroline Mejia, Katherine Norris, Samantha Homiller, Logan Wills Elizondo
Team Manager: Judy Homiller